F-light&Go_27_17
Picture of Redakce

Redakce

F-light&Go část 27.

Z Dukly na Zemplínskou šíravu

Dvěma vírníky Gyromotion letíme přes Maďarsko na Ukrajinu. Natáčíme reportáž o cestování. Cestou zpět plánuji navštívit Jožo Pristaše a československou létající paramotorovou partičku kamarádů na tradičním letním srazu v obci Kaluža na Zemplínské šíravě na východním Slovensku. Jožo a Števo mají F-lighty 160 a zatím ještě nezkusili se na nich někam vydat na výlet a vrátit se vlakem zpátky. To by se mělo napravit. Proto taky nakládám svůj stroj i s padákem a ostatními doplňky Janě do vírníku a těším se na společný výlet.

Předpověď počasí je výborná, ale slabý vítr je stále severních směrů a výlet po větru logicky vede do Maďarska. Žádný problém, ale dvě hodiny letu na padáku znamená vždy 5 a více hodin cesty vlakem nazpět, protože do Michaloviec se cestuje přes Prešov nebo Košice ☹️. Zachraňuje mě až kameraman Jarda. Chce záběry vírníků nad Duklou. Ihned kombinuji a spojuji to s letem na padacích zpátky. Jeden paramotor vezme Jana do vírníku, zbylé dva do vozidla kameramana, po natáčení my letíme z polských hranic na padáku a pro jeden virnik se potom vrátíme.

Plány super, jenom večerní déšť a mlha nám do toho těsně před startem hodí vidle. Necháváme tedy start na ráno a je to výhra. Po nočním dešti se v údolích válí mlhy a nad kopci pálí sluníčko. Potom se mlhy zvedají a do toho my tři letíme na padacích směrem na Domašu a Zemplín. Výlet je opravdu za odměnu. Jen Števo se po startu protáhne údolím smrti na Dukle a už valí na jih. Zatímco my s Jožou děláme nálety pro kameru. Proto jej potom vidíme daleko před sebou a doženeme jej vlastně až po 50 kilometrech letu.

Potom už pokračujeme společně. Pod Humenným je prima dýza v pohoří Vihorlatu. Kopec nad tímto místem se jmenuje Krivoštianka, naproti je Brekovský hrad. Když vidím dole ohnuté stromy, přestože tady ve 300 metrech nefouká očekávám (a taky se nám všem dostává) pohoupání v závětří. Po dvou hodinách společně přistáváme spokojení na louce- letišti v Kaluži, kde už létá dalších několik padáků. Škoda, ze musím další ráno odlétat domů, jinak bychom takový výlet mohli ještě zopakovat. Tak tedy zase příště a třeba nás bude víc.

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Napište komentář...

Dejte nám LIKE na Facebooku