3
Redakce

Redakce

F-light&Go část 34.

Malý podzimní čundr

Míra Oros přejel v létě republiku napříč na koloběžce. Večer na sletu LAA v Jihlavě jsme se o tom bavili a domluvili jsme krátký čundr po Česku na padáku jen tak se spacákem. V plánovaném týdnu se mu zaplnil pracovní kalendář a on se z akce omluvil. Já jsem si ale volno udělal, tak proč nevyrazit sám. V pondělí odpoledne když si balím věci přilétá vírníkem Matúš a protože má také par dní volna, letí první den se mnou. Paráda. Využiju jeho Calidus jako náklaďák a vyrážím jen na lehko. Kvůli různým rychlostem postupujeme samozřejmě každý svým tempem.

První setkání domlouváme na Červeném potoce. Tady oba dorážíme před setměním a stany, víno, klobásky a spát. Ráno se jdeme projít do vesnice na kafe. Ale vše je díky covidu pro veřejnost zavřeno, takže snídaně z vlastních zdrojů a hurá dál. Do láhve od vína odkalovacím otvorem cucám pár litrů benzinu z vírníku do krosny. Toto si oba s Matúšem pamatujeme z Egypta, kde vycucat benzin z auta byl jediný způsob jak sehnat palivo do našich paramotorů. Cestou posílám fotku náčelníkovi Spolku přátel vzduchoplavby ( ti na místě našeho noclehu pořádali před dvěma týdny již 25 ročník tradičního Sletu chroustů) a ten mi nabídl snídaňový servis. Tak určitě rád využiji příště.

Naše další zastávka je na přehradě Rozkoš. Krátké pokoupáníčko v příjemné vodě. Odsud už je to jen skok do Vrchlabí. V poledne to ale termicky dost houpá, tak mě hodinka ve vzduchu docela uteče. Při obědě nám usměvavá servírka ještě vylepší již tak prosluněný den. Ve Vrchlabí se rozdělíme. Já pokračuju dál na západ a Matúš se vrací do Přerova. Zbývají mi skoro tři hodiny do západu slunce a zkouším poslat několik textovek známým, kam bych se vydal. Zatím však neustále postupuji na západ. Ve Strunkovicích na letišti vidím trénovat s padáky školu. Nadlétnu nad ně a sleduji jestli někdo zvedne hlavu. Jsou ale natolik zabráni do cvičení, že je nechci rozptylovat a letím dále. Po hodině letu mi přichází zprava, že mě čekají v Janově.

Nakonec přistávám na golfu u hotelu Devítka v českosaském švýcarsku. Tady jsme nedávno vírníky vozili majitele při jeho oslavě narozenin. Nádherné místo a já ochotně měním stan za golfový resort. Při příletu mi nad Dolským mlýnem, který je hluboko v údolí řeky Kamenice ale při volnoběhu chcípne motor. Ještě, že mám dost výšky a na několikátý pokus se mi jej podaří nastartovat. Prohlídka mlýna, kde se točila Pyšná princezna nebyla naštěstí s krosnou na zádech na pořadu dne. Ještě několikrát startuji a motor při prvním ubrání zase zhasíná, nakonec šťastně bez motoru dokloužu na golfový trávník před hotel. Ráno mi potom přichází od Mirka (byl tu před dvěma týdny se mnou druhým vírníkem) fotky právě Dolského mlýna z kola. Neuvěřitelné -tomu říkám timing. Za chvíli už spolu pijeme kafe a já se jdu podívat proč mě krosna zlobí. Najdu prasklou hadičku ke karburátoru. Uf ještě ze se povedlo doletět až sem.

No a původní plán přeletět na Šumavu je při tomto náhodném setkání okamžitě změněn. Odlétám a tankuji u nejbližší pumpy. Na hřišti, kde jsem vedle benzinky startoval, žáci základní školy trénovali hod granátem. Naštěstí házeli do 20 metrů, tak odlétám bez újmy na zdraví. Pokračuji výletem nad českosaským švýcarskem, potom pevnost na skále v německém Oybinu a koupání s Kristýnou ( vlastně v nádrži Kristýna nedaleko Hrádku nad Nisou). Následně se mi plní minimálně 15 let staré přání – polétat si na padáku za Jizerkama ve frýdlantském výběžku. Vezli jsme sem paramotor jednomu zákazníkovi cestou na německé mistrovství v paramotorech a ráno, když jsme tudy projížděli na polské a německé hranice se mi tu moc líbilo a slíbil jsem si tu polétat. Podívám se až do poslední vesnice jménem Andělka a potom už zpátky přímo na zahradní párty u bazénu.

Ráno si ještě za kuropění pokecáme ve vířivce a už mě čeká originální návrat z paračundru. Mirek mě vezme i s celou výbavou zpátky do Přerova vírníkem Cavalon. Takže místo F-light&Go vznikne nově F-light&Gyro. Myslím, že spojit výlet vírníkem s polétáním na padáku také není úplně špatný nápad a rád si to zopakuji.

Více se o podobném způsobu cestování na padáku dočtete na stránkách www.nirvana.cz

Více o vírnících se dozvíte na:

www.autogyro.cz

www.gyromotion.eu

www.flyway.cz

Podpořte nás sdílením!

Facebook
Twitter
Pinterest
Email

Napište komentář...

Dejte nám LIKE na Facebooku